GÜVENLİ İNTERNET

Ailenizi ve Çocuklarınızı
İnternette Yer Alan  Zararlı 
İçeriklerden Koruyun

Güvenli İnternet
GÜVENLİ İNTERNET
Güvenli İnternet Hizmeti Hangi Profillerden Oluşmaktadır?

Güvenli İnternet Hizmeti, Çocuk ve Aile olmak üzere iki farklı profil seçeneği ile sunulmaktadır. Çocuk ve Aile Profillerine ait kriterler psikoloji, pedagoji, sosyoloji ve hukuk alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir kurul tarafından tespit edilmektedir.

Güvenli İnternet Hizmeti ile tüketicilerin; müstehcenlik, çocukların cinsel istismarı, şiddet, ırkçılık, kumar, dolandırıcılık, zararlı yazılımlar, sağlık için tehlikeli madde temini vd. olumsuz içeriklerden korunması amaçlanmaktadır.

Güvenli İnternet Çocuk Profili : Çocuk Profili "beyaz liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu yöntemde güvenli olduğu onaylanmış İnternet sitelerine erişim sağlanmaktadır.

Güvenli İnternet Aile Profili :Aile Profili "siyah liste" yöntemi ile çalışmaktadır. Bu profil kapsamında zararlı içeriğe sahip İnternet sitelerine erişilememektedir.
Aile profili kapsamında, Çocuk Profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sağlanmaktadır.
Aile profilini tercih eden vatandaşlar, talep ettikleri takdirde oyun, sohbet, sosyal medya sitelerine ve uygulamalarına erişimi filtreleme seçeneğine sahiptirler.

Sizlere İnternetin olası zararlarından korunmak için Çocuk ve Aile Profili olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır.
Güvenli internet hizmeti ücretsizdir ve program kurulumu gerektirmez.

Bilgi için: http://www.guvenlinet.org

Güvenli İnternet Hizmeti Düzenlemesinin Hukuki Dayanağı Nedir?

Elektronik Haberleşme Kanunu uyarınca çıkarılan Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin “İnternetin güvenli kullanımı” başlıklı 15. maddesi, tüm internet servis sağlayıcılara internetin güvenli kullanımına yönelik ücretsiz alternatif hizmet sunma yükümlülüğü getirmektedir.

 

Güvenli İnternet Hizmeti Kullanımı Zorunlu mudur?

Güvenli İnternet Hizmeti, tüketicileri internetin olumsuz içeriklerinden korumayı amaçlayan; ücretsiz, alternatif internet erişim hizmetidir. Güvenli İnternet Hizmeti, sadece talep eden abonelere sunulmakta olup, zorunlu değildir.

Güvenli İnternet Hizmeti Ücretli midir?

Güvenli İnternet Hizmeti, GİH’ni tercih eden abonelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Çocuk/Aile Profili Seçildiği Halde Girilebilmesi Gereken Siteye Hala Girilemiyor. Ne Yapılmalıdır?
Seçtiğiniz güvenli internet hizmeti profiline dair internet sitelerine girişin doğru olarak yönlendirilebilmesi için internet tarayıcı programınızın geçici dosyalarını (temporary folders) ve geçmişini (history) profil değişikliğinden sonra temizlemenizi öneririz.
Güvenli İnternet Hizmetini Nasıl Tercih Edebilirim?

Güvenli İnternet Hizmeti tercihi, Profil değişikliği ve iptali işlemleri hizmet alınan internet servis sağlayıcıya ait:
• Kısa mesaj (SMS)
• Online işlem merkezi
• Çağrı merkezi
Detaylı bilgi için http://www.guvenlinet.org/basvuru adresi ziyaret edilebilir.

Ücretsiz Film, Müzik İndirilebilecek midir?

Seçmiş olduğunuz profilin izin verdiği web siteleri ve programlardan içerik indirebilirsiniz.

İstenilen Her Siteye Girilebilecek midir? (blogger gibi kısıtlamalar olacak mıdır?)

Seçtiğiniz kullanıcı profilinin izin verdiği sitelere giriş yapabileceksiniz.

Yalnızca Erişime Yasaklı Web Siteleri mi Kapanacaktır?
Profillere göre kullanıcıların giriş yapabileceği siteler, programlar ve uygulamalar değişkenlik gösterecektir.
Çocuk ve Aile Profiline Ait Kriterler Nasıl Belirlenecektir?
4.08.2011 tarihli 2011/DK-14/461 sayılı Kurul Kararının 10'uncu maddesi ile Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu oluşturulmuştur. Çocuk ve Aile Profil listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu tarafından tespit edilir. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, kurum koordinasyonunda 11 üyeden oluşur. Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu, biri başkan olmak üzere kurumdan 3, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 2, İnternet Kurulunun sivil toplum temsilcisi üyelerinden 2, Türkiye Dijital Oyun Federasyonundan 1 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji, hukuk gibi ilişkili alanlarda uzmanlığı olan kişiler arasından kurum tarafından seçilen 3 üye’den oluşur.
Bütün İnternet Servis Sağlayacı Firmalar Aynı Listeleri mi Uygulayacaklardır?

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için aynıdır.

Güvenli İnternet Hizmeti Usul ve Esaslarına bütün İnternet Servis Sağlayıcıları (Kablonet-Turkcell Superonline-Ttnet vb.) Uyacak mıdır?

İnternetin Güvenli Kullanımına İlişkin Usul ve Esasların kapsamı tüm internet servis sağlayıcıları için geçerlidir.

Nasıl Profil Seçilir?

Güvenli İnternet Hizmeti almak için online işlem merkezimizi kullanabilir, 0 850 804 44 44 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, bayii noktalarımıza başvurabilirsiniz.Ayrıca 5126 SMS hattından da Güvenli İnternet hizmetinizi başlatabilirsiniz.

Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da güvenli internet hizmetini almayı bırakabilirsiniz.

"Güvenli internet 'e abone olmak artık çok kolay. Tüm operatörlerden cep telefonunuza;
Çocuk Profili geçiş için "GUVENLI COCUK ->5126"

Yalın Aile Profile geçiş için "GUVENLI AILE ->5126"

Aile + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI OYUN ->5126"

Aile + Sosyal Filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL ->5126"

Aile + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL OYUN ->5126"

Aile + Oyun + Sohbet filtreli profile geçiş için "GUVENLI OYUN SOHBET ->5126"

Aile + Sosyal + Sohbet + Oyun filtreli profile geçiş için "GUVENLI SOSYAL SOHBET OYUN ->5126"
abone olmak istediğiniz profili yazarak 5126`ya gönderin, Güvenli internet aboneliğinizi başlatın.
Güvenli internet hizmetinizi "GUVENLI IPTAL " yazarak 5126'ya gönderebilir ve güvenli internet hizmetinizi iptal edebilirsiniz.
Profil değişikliklerinizi online.turksat.com.tr adresinden yapabilirsiniz. Online şifre ve Destek İçin 0850 804 4444 nolu çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. online.turksat.com.tr adresinden de güvenli internet aboneliğinizi başlatabilir veya sonlandırabilirisiniz.

Güvenli İnternet Nedir?

22/11/2011 tarihinden itibaren Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından sunulmakta olan Güvenli İnternet Hizmeti (GİH) sizi ve ailenizi internetin zararlı içeriklerinden büyük oranda korumak amacıyla geliştirilmiştir.

Güvenli İnternet Hizmeti, isteğe bağlı, ücretsiz, şeffaf, kullanımı kolay, interaktif ve tüketici memnuniyetini esas alan bir kamu hizmetidir. Başta çocuklar ve gençler olmak üzere dijital çağın sunduğu fırsatlardan tüm internet kullanıcılarının güvenli bir ortamda yararlanmasını sağlamak, zararlı içeriklere yönelik koruyucu önlemler almak, internetin risklerinden, zararlı içeriklerinden toplumu korumak için Güvenli İnternet Hizmeti kullanıma sunulmuştur.

Sizi internetteki uygunsuz içeriklerden ve zararlı internet sitelerinden koruyan ücretsiz ve kullanımı kolay bir sistemdir. Bilgisayarınıza yazılım yüklemenize gerek yoktur.

Size Aile Profili ve Çocuk Profili olmak üzere iki alternatif sunar. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, istediğiniz zaman profilinizi değiştirebilir, isterseniz güvenli internet hizmetinden vazgeçebilirsiniz.


Nasıl Profil Seçilir ?

Güvenli Internet
Güvenli İnternet Hizmeti almak için İnternet Servis Sağlayıcınızın İnternet sitesi üzerinden işlem yapabilir ya da İnternet servis sağlayıcınıza telefon edebilirsiniz.

Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da güvenli internet hizmetini almayı bırakabilirsiniz.


Profilde Neler Var ?

Çocuk ve Aile iki farklı profilin isimleridir. Fakat aile veya çocuğun herhangi bir profili kullanması zorunlu değildir. Anne babalar da çocuk profili kullanarak İnternetteki günlük işlerini halledebilirler.

Güvenli İnternet Çocuk Profili: Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki internet sitelerine erişilebilen profildir.

Güvenli internet çocuk profili ile eğitim, ödev, bankacılık internet uygulamaları, alışveriş, müzik, oyun, eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu internet siteleri, tatil, özel şirketlerin internet siteleri, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden internet sitesine erişebilirsiniz.

Güvenli İnternet Aile Profili: Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki internet sitelerini engelleyen profildir. Çocuk profiline ek olarak kişisel internet sitelerine, forum ve paylaşım gibi internet sitelerine erişim sunar. Ayrıca sosyal medya, oyun ve sohbet kategorilerini ise ayrı ayrı seçme imkanı sunar.

- Güvenli İnternet Hizmeti nedir?
- Güvenli internet profilleri
- Hangi profili seçmeliyim
- Güvenli internet hizmetini nasıl alabilirim?
- İnternet siteleriyle ilgili ihbar ve itirazlar
- Güvenli internet profilinden nasıl çıkarım?
- İnternet 'te güvenlik!
- İnternet 'in bilinçli ve güvenli kullanımı
- İnternet kullanımında ailelere tavsiyeler

Güvenli İnternet Hizmetini kullanmaya başlamak için İnternet sitemize, Çağrı Merkezimize veya Ofislerimize başvurabilirsiniz.

Sizlere İnternetin olası zararlarından korunmak için Çocuk ve Aile Profili olmak üzere iki farklı seçenek sunulmaktadır.
Güvenli internet hizmeti ücretsizdir ve program kurulumu gerektirmez.

Bilgi için: http://www.guvenlinet.org

"Güvenli internet 'e abone olmak artık çok kolay. Tüm operatörlerden cep telefonunuza "AİLE HİZMETNO" "ÇOCUK HİZMETNO" abone olmak istediğiniz profili ve hizmet numaranızı yazarak 5126`ya gönderin, Güvenli internet aboneliğinizi başlatın. Güvenli internet hizmetinizi "İPTALAİLE HİZMETNO" veya "İPTALÇOCUK HİZMETNO" yazarak 5126'ya gönderebilir ve güvenli internet hizmetinizi iptal edebilirsiniz. Profil değişikliklerinizi online.turksat.com.tr adresinden yapabilirsiniz. Online şifre ve Destek İçin 0850 804 4444 nolu çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Online.turksat.com.tr adresinden de güvenli internet aboneliğinizi başlatabilir veya sonlandırabilirisiniz.