WİFİ Direct Nedir? WİFİ Direct Nasıl Kullanılır?

Wifi Direct Nedir

Telefonunuzdan başka bir telefona dosya, müzik, fotoğraf ya da video aktarırken hangi yöntemleri kullanıyorsunuz? Mail, WhatsApp ya da bluetooth uygulamaları genel olarak herkesin bildiği ve kullandığı uygulamalar. Tabi tüm bu yöntemler internetinizden kota harcamanıza neden olur. Wifi Direct ise internet harcamadan dosya aktarma olanağı sunuyor. Kablosuz bir ağ kurarak iki cihaz arasında hızlı ve kolay şekilde aktarım yapmanızı sağlıyor. Wifi direct kullanmak için erişim noktasına ihtiyaç duyulmaz. Bilgisayardan telefona, telefondan telefona hangi iki cihazı seçerseniz seçin bu yöntemle çok daha hızlı ve kolay şekilde veri aktarımı yapabilirsiniz. Tamamen ücretsiz olan bu yöntemi wifi direct desteği olan tüm cihazlarda kullanabilirsiniz: Güvenilir ve hızlı dosya transferini wifi direct ile gerçekleştirebilirsiniz. Wifi direct desteği olan cihazlarla veri aktarımı yapmak için;

 • Her iki cihazın da aynı wifi ağına bağlı olduğundan emin olun
 • Wifi ayarlarından wifi direct ağını açın
 • Cihazlar ağda birbirini bulup eşleşecek
 • Paylaşılacak dosyanın paylaşma seçeneklerine girin
 • Wifi direct seçeneğini tıklayıp veri aktarımını başlatın

WİFİ Direct Nedir?

Dosya aktarımı yaparken kullanılabilecek güvenilir ve hızlı bir metot olan wifi direct internet paketinizden kota harcatmaz. Dosya alıp gönderirken kullanabileceğiniz wifi direct kablosuz paylaşım teknolojilerinden biridir. Diğer yöntemlere göre daha hızlıdır. 2000’li yıllardan beri kullanılan bir teknolojidir. Modeme ihtiyaç olmadan iki c,haz arasında kablosuz veri aktarımı sağlanır.  Wifi direct nedir sorusunu hızlı, güvenilir, kolay ve ücretsiz dosya transfer teknolojisidir diyerek yanıtlayabiliriz. Bluetooth’tan farklı olarak wifi direct daha yüksek hız ve AES 256 bit şifreleme ile çalışır. Bu verilerin daha güvenli ve daha hızlı transfer edilmesi demektir. Yüksek çözünürlüklü görseller ve videoların aktarımı wifi direct ile çok daha kolay şekilde yapılır. Wifi direct cihazları birbirine bağlar. WİFİ direct belli telefonlarda ve belli cihazlarda desteklenir. İphone cihazlar bu teknolojiyi desteklemez. Buna benzer olarak iphone cihazlarda Multipeer Bağlantısı vardır. Wifi direct kullanmak için cihazın bu teknolojiyi destekleyip desteklemediğine bakmak gerekir. Genel olarak android cihazlar bu teknolojiyi destekler.  Hem bilgisayarlar hem de mobil cihazlarda wifi direct teknolojisi kullanılabilir. Bilgisayarda olan verileri telefona telefonda olan verileri de bilgisayara kolaylıkla aktarabilirsiniz. Wifi direct hızı ile ilgili söyleyebileceğimiz şey ise kesinlikle daha hızlı olduğudur. Yani bluetooth wifi direct’e göre kaplumbağa hızındadır diyebiliriz. Wifi direct kullanmak birçok açıdan daha avantajlıdır. Veri aktarımının en güvenli ve hızlı yolu wifi direct kullanmaktır. Bu yöntemle internet harcamadan istediğiniz kadar dosya transferi yapabilirsiniz.

Wifi Direct Üzerinden Data Transferi

Wifi Direct Nasıl Kullanılır?

Daha hızı ve kolay şekilde veri aktarımı yapmak için wifi direct kullanabilirsiniz. Öncelikle cihazların wifi direct’i destekleyip desteklemediğine bakmalısınız. Wifi kısmından seçenekler ya da ayarlara girerseniz wifi direct özelliği varsa burada çıkacaktır.  Wifi direct bu kısımda çıktığında üzerine dokunursanız anında bağlanabileceği cihazları aramaya başlar. Sizin eşleşmek istediğiniz cihaz direk bulunur. Bağlan diyerek cihazla bağlantı kurabilirsiniz. Paylaşmak istediğiniz dosyayı wifi direct ile paylaş diyerek paylaşabilirsiniz. 2 GB bir veriyi 1 dakika içinde gönderebilirsiniz. Wifi direct ne demek merak ediyor ve kullanmak istiyorsanız çok doğru bir yoldasınız. Çünkü mevcut dost-ya transferi teknolojileri içinde en iyisi budur. Hem hızlı, hem internetten yemeyen hem de güvenilir bir veri paylaşım teknolojisidir. Wifi directi kullanmak için cihazınızdan wifi direct özelliği olması yeterlidir.

Wifi Direct Ne İşe Yarar?

Wifi direct bluetooth teknolojisinin bir üst seviyesidir. Cihazlar arası veri transferini kablosuz bir ağ oluşturarak gerçekleştirir. Wifi direct ne işe yarar sorusunun en basit yanıtı hızlı ve güvenilir şekilde dosya aktarır olacaktır. Video, belge, fotoğraf gibi farklı içerikleri wifi direct ile daha hızlı aktarabilirsiniz. Üstelik bu yöntemle internet kotanız eksilmez. Bir cihazdan diğerine 250Mbps hızla dosya gönderebilen wifi direct modeme ya da ağa bağlı olmadan veri aktarımı yapar. Erişim noktası kullanmadan güvenli kablosuz ağ bağlantısını wifi direct ile kurabilirsiniz. Hızlı ve doğrudan veri transferi yapmak için wifi direct kullanılabilir. Ancak iki cihazda da wifi direct uygulaması olmalıdır. Bu da wifi ayarlardan görülebilir. Genel olarak çoğu akıllı telefonda bu özellik vardır. Wifi direct nasıl kullanılır diye soruyorsanız öncelikle telefonunuzun wifi direct’i desteklediğinden emin olmalısınız. Zaten wifi direct özelliği varsa her şey çok kolay. Wifi direct’e dokunduğunuzda eşleşebileceği cihazların listesini görürsünüz. Veri göndermek istediğiniz cihazı bulup eşleşebilir ve göndermek istediğiniz dosyaları gönderebilirsiniz. Neden wifi direct kullanmalıyım diyorsanız;

 • Wifi direct internet harcamadan veri transferi yapmanızı sağlar
 • Wifi direct çok daha hızlı veri aktarımı yapar
 • Wifi direct ile veri aktarımı yapmak için erişim noktasına gerek duyulmaz
 • Büyük dosyalar ve yüksek çözünürlüklü görseller kolay gönderilir
 • Wifi direct özel şifreleme kullanılır yani güvenlidir

Wifi Direct ve Kablonet Üzerinden Data Transfer Nasıl Yapılır?

Önceki başlıklarda anlattığımız üzere wifi direct teknolojisi üzerinden internet ihtiyacı olmadan veri transferi yapabiliriz. Peki wifi direct teknolojisi olmayan bir cihaz üzerinden veri transferi nasıl yapabiliriz?

Kablonet bulut hizmetini kullanarak

Kablobulut hizmetini kullanarak dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz ve istediğiniz kişiyle paylaşabileceğiniz bir bulut hizmettir. Kablonet bulut aboneliği kapsamında 25 GB’dan başlayıp 1 TB’a kadar saklama alanı satın alınabilir. Satın alınan paket kapsamında:

 • Yüklediğiniz verileri istediğiniz yerden görebilir, düzenleyebilir veya paylaşabilirsiniz.
 • Harici bir paylaşım programı veya web uygulamasına gerek kalmadan şifre atayarak sizin belirlediğiniz kullanıcılarla güvenli ve şifreli bir şekilde dosya paylaşabilirsiniz.
 • Mobil cihazınızda ki rehberi veya yedeklenecek her şeyi yedekleyebilirsiniz

Kablobulut uygulamasına iOS, Android, Windows, Mac, işletim sistemlerinden erişilebilirsiniz. Bilgisayar ve mobil cihazınızdan hızlı bir şekilde dosyalarınıza erişilebilir ve paylaşılabilirsiniz.

Dosya Yükleme Sitelerini Kullanarak

İnternet dünyası artık çoğu hizmeti ücretsiz sunabiliyor. Wetransfer veya dosya yükle gibi internet siteleri de dosya transfer hizmeti vermekte. Yüklenen verilerin sistem tarafından oluşturulan paylaşım linkini ileterek internet olan her yerden dosyalara ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sonuç olarak eğer internet üzerinden dosya paylaşacaksanız ve dosyalarınız büyük boyutta ise fiber internet hizmetini kullanmanızı tavsiye edeceğim. Çünkü dosya göndermek için yüksek hızlarda upload (gönderme) hızlarına ihtiyacınız olacak. DSL bağlantıların gönderme hızı düşük olacağı için bilgisayarınızın başında uzun zaman beklemek zorunda kalabilirsiniz.

0 Shares:
You May Also Like
Güvenli İnternet Kullanımı Nedir?
Daha Fazla

Güvenli İnternet Kullanımı Nedir?

İçindekiler: Güvenli İnternet Kullanımı Nasıl Çalışır?Güvenli İnternet Nasıl Aktif Edilir?Çocuklar İçin Güvenli İnternet Kullanımının ÖnemiGüvenli İnternet Hizmeti İnternetin…
İnternet Hızı Nasıl Artırılır
Daha Fazla

İnternet Hızı Nasıl Arttırılır?

İnternet hızının düşmesi birçok farklı nedenden kaynaklanabilir. İnternet yavaşlama sorunlarının önüne geçmek için öncelikle sorunun neden kaynaklandığını keşfetmek gerekir.